web analytics

Altınbank Nedir?

0

Altınbank, İstanbul kuyumcular odasının yaptığı açıklamadan sonra bütün altın yatırımcıları bu sorunun cevabını aramaya başladı. Kuyumcular Odası tarafından yapılan açıklamada altınbank bir yandan sektörün finansal sorunlarını çözmek bir yandan da altın mevduat sahibi kişilere para kazandıracak.

Bankada altın hesabı açan kişiler ise altına endeksli olarak kazanç sağlayacaktır. 1 yıl içinde faaliyet geçmeye hazırlanmaktadır.

İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI’NIN ALTINBANK HAKKINDA AÇIKLAMASI

Altınbank ile ilgili açıklama yapan İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, 40 binden fazla kuyumcudan oluşan Türkiye kuyumcu ailesinin artık kendi bankasının olacağını belirtti.

ALTINBANK’IN AMACI NEDİR?

Altınbank’ın kuruluş amacını anlatan Mustafa Atayık, “Kuyumculuk sektörünün kredi ihtiyaçlarının karşılanması, sermayenin değerlendirilmesi, sektör ihracatının desteklenmesi ve yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması” ifadelerini kullandı.

ALTINBANK TÜM KUYUMCULARA HİZMET VERECEK

Altınbank’ın misyonu hakkında bilgi veren Atayık” Altınbank için üzerinde çalıştığımız projelendirilmiş altın/emtia/döviz transfer sistemleri yani EDT sayesinde, kuyumculuk ve yetkili müessese organizasyonlarının kullanımı sayesinde işlemler kolayca oluşturulabilecektir. Fiziki teslimat ve saklama merkezleri, sektörde gelişmiş fiziki transfer imkanları sağlanacak ve böylece ülkemizde belki de dünyada eşi benzeri görülmemiş bir sistemin hayata geçirilmesini sağlayacaktır. Kuyumculuk ve mücevherat sektörümüzün kurumsal yapıları, organizasyonları, Türkiye’nin en ücra köşesinde bile hizmet veren 40 bin civarındaki kuyumcu meslektaşımızın gücünün de bu amaç doğrultusunda birleştirilmesiyle, ülkemiz, ekonomimiz ve sektörümüz adına bu girişimin başlatılması çok isabetli bir karar olmuştur.”

ALTINBANK, KIYMETLİ MADENLER, KIYMETLİ TAŞLAR VE DÖVİZ MERKEZLİ ÇALIŞACAK

Altınbank anlatımına devam eden Atayık” Altın, bankacılığının lokomotifi olacaktır. Güçlü ortaklık yapısı oluşturabilecek. Çünkü, 40 bin meslektaşımız, sektörün kurumsal yapıları ortaklık yapısında kullanabilecektir. Ortakların kıymetli madenler, kıymetli taşlar ve döviz efektif işlemlerinde, sektöre özgü kredi mekanizmalarının geliştirilmesinde farklı bir yaklaşım getirecektir. Ayrıca, Borsa İstanbul üyeleri için de bir kaynak oluşturacaktır. Vatandaşlar için ‘İkinci Adresiniz’ ve ‘Güvenli Limanınız’ sloganlarının anlam bulduğu nokta olacaktır. Fiziki olarak kıymetli madenlere, taşlara ve dövize en kolay erişilebilen banka hüviyetine kavuşması hedeflenmektir.”

ALTINBANK KÂR PAYI VERECEK

Altınbank’ta altın mevduat hesabı açanların para kazanacağını belirten İKO Başkanı Atayık, “Mudilerden toplanan kıymetli madenlere, kredilendirilmesinden gelen tutardan karşılanmak üzere yine bu mudilere kâr payı verilecektir. Yani, altın mevduat hesabı sahiplerine Türkiye’de ve belki de dünyada ilk olarak küçük ama ilave bir getiri sağlanmış olacaktır.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.