web analytics

Asgari ücrette son kritik toplantı!

0

Asgari ücrette son kritik toplantı! TÜRK-İŞ teklifini resmen duyurdu: 9 bin TL beklentisindeler

Son Dakika! Asgari ücret ne kadar olacak, milyonlarca çalışanın merakla beklediği bu sorunun cevabına sayılı zaman kaldı. Asgari ücret 2023 için TÜRK-İŞ ilk defa rakamlarını açıkladılar. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “TÜRK-İŞ’in teklifi 9 bin TL oldu. Verirlerse imzalarız, vermezlerse işin içinde olmayız” dedi.

ASGARİ ÜCRETTE UZLAŞMAYA VARILMADI

İşçi cephesi asgari ücret zammı için ilk günden beri tavrı net sergiliyor. 9 bin altı olursa masaya hiç oturmayacağını dile getiren TÜRK-İŞ sendikası bu günkü toplantıda 2023 asgari ücret zammı toplantısında anlaşmaya varamadılar.

ASGARİ ÜCRET ŞU ANDA 5 BİN 500 LİRA

Asgari ücret 2022 yılının başında tarihi bir artış yaparak 4.253 TL olmuş, yılın ikinci yarısında ise yine yüzde 30 artış alarak 5.500 liraya kadar yükselmişti. Ayrıca 2022 başından geçerli olmak üzere asgari ücrette damga vergisi ve asgari ücrete kadar tüm çalışanlar için gelir vergisi kaldırılmıştı.

SON DOKUNUŞU ERDOĞAN YAPACAK

2023 Asgari Ücret için herhangi bir rakam açıklanmazken, masadan çıkan sonuçların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağı belirtiliyor. Erdoğan’ın son dokunuşu yapacağı yeni asgari ücretin milyonlar ile paylaşılacağı ifade ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.