web analytics

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

0

Düğün kredisi, Eğitim kredisi, maaş kredisi, tatil kredisi adı altında onlarca ihtiyaç kredisi tipi vardır. Bankalar müşterilerini çekmek veya daha fazla çalışmak için uyguladıkları kampanyalar düşük faizli kredi özellikleri sunarlar.

İhtiyaç kredisi şartları nelerdir?

Peki bu ihtiyaç kredisi şartları nelerdir? İhtiyaç kredisi şartlarını şöyle özetleyebiliriz:

İhtiyaç kredisi nasıl çekilir” Bankaların ihtiyaç kredisi şartları için belirlediği birincil belgeler ve şartlar vardır. Gelir belgesi, kredi notunun uygunluğu gibi. Bunun yanında yasal olarak sunulan genel şartlar da vardır.

  • İhtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için öncelikle 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekse de bazı bankalar için bu sınır 20 yaş olabiliyor.
  • Bankaya bir gelir kaynağı göstermeniz, yani belgelemeniz gerekiyor. Bunun için ya SSK kaydı sahibi olmalı ya da vergi levhası olan bir şirket sahibi olmanız gerekiyor. Bankalardan kredi onayı almak için levhanızda kâr gözükmeli veya SSK kaydınız son iş yerinde 3 ay dolmuş olmalı.
  • Kredi notu adı verilen banka ve borç ilişkileri geçmişiniz, fatura ödemeleriniz, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli seyretmiş olması gerekiyor.
  • Kredilerde eskisi kadar kefil aranmıyor ancak banka gerekli görürse ister. İpotekli olmadıkça eş rızası talep edilmese de kefil gerekirse kefilden eş rızası isteniyor.
  • İhtiyaç kredisi vadeleri yasal olarak 36 ay sınırındadır, ancak ipotekli kredi çekecekseniz 120 ay vadeye kadar çıkabiliyorsunuz.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet
  • İkametgah ya da başvuranın adına gelmiş olan son 3 aya ait fatura
  • Gelir belgesi. Gelir belgesi; özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu, imza sirküleri olabilir. Emekliler için emekli hesabı cüzdanı yeterli. Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağıysanız güncel vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu veya ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi.

Gerekli evraklar bunlar olabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.