web analytics

KOSGEB’E BAŞVURMANIN VE KREDİ ÇEKMENİN ŞARTLARI NELERDİR

0

KOSGEB’in kapıları ne yazık ki herkese açık değildir. Bu nedenle her ne kadar cazip gelse de bizleri bekleyen zorlu koşullar söz konusudur. Kimileri basit bir projeyle KOSGEB üzerinden destek alabilmenin çok kolay olduğunu düşünüyor; ancak bu konuda kurumun ince eleyip sık dokuduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu koşulları incelemeden, detaylı şekilde analiz etmeden sahaya inmeyin, zamanınızı ve enerjinizi boşuna tüketmiş olursunuz. Öncelikle KOSGEB’in başlı başına bir banka olmadığını, sadece bankalar aracılığıyla size destek sunduğunu hatırlatalım. Bankaların size vermiş olduğu kredilerin faiz kısımlarını devlet üstleniyor.

KOSGEB’e hibe veya geri ödemeli kredi çekmek için öncelikle bir projeniz olması gerekmektedir. İşletmenizi önceden kurup aldıklarınız makine ve yada envanter için ödeme alabilirsiniz. Hazırlayacağınız projenin KOSGEB’e uygun olması gerekmektedir. Başvuru sürecinde işletmenin memurlar tarafından gelip kontrol edilmesi gerekmektedir. Uygun görüldüğünde size komite yolu açılır, yapacağınız projeyi sizden dinleyeceklerdir. Komite onay verirse ve istenilen şartlar gerçekleşir ise artık ödeme süreci başlayacaktır.

Eğer ki bu süreci işletecek vaktiniz olmaz ise bu konuda yardımcı danışman firmalarından destek almanız gerekebilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.