Anasayfa / Pratik Bilgiler / Öksürüğe ne iyi gelir en iyi bitkisel çözümler

Öksürüğe ne iyi gelir en iyi bitkisel çözümler

Öksürük, günümüz yaşantımızda başladığı zaman kolay kolay geçmeyen, zaman zaman insanların krize girmesine sebep olan önemli bir sağlık sorunudur. Bazen geceleri uykudan uyandırır bazende girdiğimiz toplantılarda veya ortamlarda bizleri zor durumda bırakır. Peki öksürükten bitkisel yöntemler kullanarak nasıl kurturuluruz?

1- Ihlamur çayı : Çoğu zaman öksürük denildiğinde aklımıza ilk olarak ıhlamur çayı gelir, içerisindeki bileşenler, iltihap giderir, ağrı kesici etkisi gösterir, tahrişi önler ve boğazımızı yumuşatır. Bununla birlikte bir çok faydası vardır. Öksürüğe karşı günde 1-3 bardak arası ıhlamur çayı içebilirsiniz. Ihlamur içerken çayınıza şeker atmamaya özen gösterin bal ilave etmek istersenizde 40 derecenin altında sıcaklıkta iken ilave etmeniz önem taşımakta.

2- Kuru veya Taze Ayva Yaprakları : Yıllardan beri öksürük tedavilerinde ayva meyvesi ve yaprakları kullanılmaktadır, içerisindeki bileşenler boğaz yolu enfeksiyonlarında etkili olduğu bilinmektedir ve boğazımızı yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır. Ayvanın yaprak ve çiçek kısımlarını demleyip içebilirsiniz. Tedavi amacıyla kullanıldığında şeker ilave etmeyiniz. Çayınızı kuru ayva yaprağı ile yapacaksanız 10-25 dk, Taze ayva yaprakları ile yapacaksanız 5-6 dk arası demleyebilir ve günde 1-3 bardak içebilirsiniz.

3- Ekinezya çay : Ekinezya bitkisi genellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmada kullanılması önerilmektedir. Yapılmış olan çalışmalar bu bitkinin boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellemiş olduğu görülmüştür. Demleyerek ve içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek günde 2-3 fincan tüketebilirsiniz.

4- Ihlamur Ayva ve Bal karışımı : Bu mükemmel karışımdan elde edilen çay, öksürüğe karşı içilebilecek en güzel karışımlardan biridir. Günlük olarak 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

5- Karanfil Bal ve Zencefil : Zencefilin içindeki bazı vitaminlerin iltihap giderici etkisi bulunmaktadır, karanfilin ise ağız ve boğaz yolu iltihaplarında, virüs ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarda ağrı hissini azalttığını düşündüğümüzde 1 karşık bal, 1 çay kaşığı karanfil ve 1 çay kaşığıda toz zencefil karıştırarak içebilirsiniz. Dilerseniz bu karışıma limon’da ekleyerek günde 2-3 tatlı kaşığı içebilirsiniz.

6- Bal ve Toz Karabiber : Devam edilen bir çok çalışmada kanser karşıtı ve Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri ortaya konulan toz karabiberi öksürüğe karşıda kullanabilirsiniz. Bunun için demleyerek gargara yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca yine tane karabiberi ılık suda demleyip 1 tatlı kaşığı ile bal ilave ederekte içebilirsiniz ama reflü, gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarınız varsa bu çaydan sınırlı tüketmeniz gerekiyor. Sağlık sorunu olmayan kişiler günlük olarak 2-3 tatlı kaşığı içebilirler.

7- Yeşil Çay ve Kakule : Yeşil çayın yüksek antioksidan özelliği artık herkes tarafından bilinirken kakule ile birleşen yeşil çayın hem bağışıklık sistemi hem de boğaz yolu enfeksiyonlarında etkisi büyük. Yoğun derişimli çayı gargara olarak kullanabilirsiniz ve kakule ilaveli yeşil çayı günde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Fakat hipertansiyon veya taşikardi probleminiz varsa günde 2 fincanı geçmemeniz önemlidir.

8- Ayva Çayı : Ayva çayının öksürükte yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi bulunuyor. 1 çay kaşığı parçalanmamış ayva tohumunu 1 fincan su içerisinde 5-10 dakika kadar demledikten sonra içebilirsiniz. Genellikle bitki çayları hafif etkili olduğundan yemeklerden 30 dakika önce veya 1-2 saat sonra mide boşken içmeniz çayın olumlu etkisini artırıyor.

9- Zencefil, Karabiber, Bal, Limon, Tarçın : 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 çay kaşığı toz tarçın ve yarım limonu karıştırarak gün içerisinde öğün aralarında mide boşken günde 2-3 tatlı kaşığı tüketerek öksürüğün tahriş edici etkisini azaltabilirsiniz.

10- Meyan Kökü, Şahtere, Zencefil : 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ve 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 bardak kaynatılmış suyun içerisine ilave ederek 3-5 dakika demleyin. Bu çayı gün içerisinde 2-3 fincan kadar tüketilebilirsiniz.

Hakkında Çok Kolay

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Lite imei repair – Ücretsiz Yöntem Detaylı Anlatım Burada-Xiaomi Mi 11 Lite imei tamir

Çok Kolay yöntem ile Xiaomi Mi Mi 11 Lite (Courbet) imei repair Box Olmadan En …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 82 = eighty eight