web analytics

ÖTV Matrah Düzenlemesi

0

ÖTV Matrah Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Otomobil Fiyatlarına Etki Edecek Mi?

Gündemdeki sıcaklığını koruyan ÖTV matrah düzenlemesi hakkında Bakan Nebati ‘den açıklamalar gelmeye başladı, otomobilde matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini, uygulamanın hayata geçeceği tarihi açıkladı. Peki, ÖTV matrah düzenlemesi ne zaman? Araçlara matrah düzenlemesi gelecek mi?

Sıfır araç almak isteyen vatandaşların yakından takip ettiği MTV matrah düzenlemesi, Otomobil fiyatlarının düşmesini sağlayacak, ÖTV matrah düzenlemesi ne zaman yürürlüğe geçeceği merak konusu oldu. Peki belirtilen tarih nedir?

MATRAH DÜZENLEMESİ NE ZAMAN GELECEK?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını, matrah düzenlemesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Nebati, matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini belirterek, uygulamanın 1 Aralık itibarıyla hayata geçirileceğini açıkladı.

MATRAH DÜZENLEMESİYLE ARAÇ FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Bakanlığın üzerinde çalıştığı matrah düzenlemesiyle ÖTV oranları sabit tutulacak ancak matrah genişletilerek, bazı araçlardan daha az ÖTV alınacak. İndirimle birlikte ÖTV’ye esas olan rakam düşeceği için otomobil fiyatları da düşecek.

MATRAH NE DEMEK?

Matrah, vergilendirmeye esas olan kazancın belirlenmesinde temel alınır ve bir gelirin üzerindeki giderler düşürülerek elde edilen tutar üzerinden hesaplanır. Bu şekilde matrah vergisi hesaplamasında kullanılan gelir miktarı oluşturulur.

MATRAH HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Matrahı yani vergilerin uygulanmadığı fiyatı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller için yüzde 45’lik ÖTV uygulanıyor.
Buna göre matrahı 120 bin TL olan bir araca 54 bin TL’lik ÖTV ekleniyor ve 174 bin TL’ye çıkıyor.

Araçlara ÖTV eklendikten sonra yüzde 18’lik KDV oranı hesaplanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.